Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11jAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 23, 2001

Property Information

Block3703
Lot5.99
QualifierC1109
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
30%
Improvement Value:$332,900
70%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,841+12.6%
2024$6,077+17.3%
2023$5,182+5.3%
2022$4,920+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 8022, Page 2698

Property Built

Built

Year Built: 1955