Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11hAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block3703
Lot5.98
QualifierC1108
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,100
30%
Improvement Value:$459,900
70%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+12.6%
2024$8,395+17.3%
2023$7,159+5.3%
2022$6,796+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8929, Page 1029NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1955