Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3jAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 7, 2017

Property Information

Block3703
Lot5.19
QualifierC0309
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage833
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
30%
Improvement Value:$273,400
70%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+12.6%
2024$4,990+17.2%
2023$4,257+5.3%
2022$4,041+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9234, Page 6657NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8546, Page 3148

Property Built

Built

Year Built: 1955