Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6bAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block3703
Lot5.42
QualifierC0602
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
30%
Improvement Value:$297,400
70%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+12.6%
2024$5,428+17.3%
2023$4,629+5.3%
2022$4,396+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 8899, Page 6196

Property Built

Built

Year Built: 1955