Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 10hAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block3703
Lot5.88
QualifierC1008
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
30%
Improvement Value:$451,300
70%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+12.6%
2024$8,237+17.3%
2023$7,025+5.3%
2022$6,669+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9740, Page 622NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/29/2025

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 5715, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1955