Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 2eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block3704
Lot2.10
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage506
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
30%
Improvement Value:$201,400
70%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+12.6%
2024$4,256+39.1%
2023$3,060+4.4%
2022$2,933+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft506DeedBook 9521, Page 7477Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft506DeedBook 9495, Page 2207Recorded3/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920