Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 8eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block3704
Lot2.74
QualifierC0804
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage506
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
30%
Improvement Value:$213,300
70%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+12.6%
2024$4,508+29.4%
2023$3,484+4.3%
2022$3,339+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 8496, Page 9419

Property Built

Built

Year Built: 1920