Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 4eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block3704
Lot2.32
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage506
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
30%
Improvement Value:$196,000
70%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+12.6%
2024$4,142+29.4%
2023$3,201+4.3%
2022$3,068+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft506DeedBook 9597, Page 7409Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft506DeedBook 9530, Page 1162Recorded7/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 8671, Page 3408

Property Built

Built

Year Built: 1920