Skip to content

218 Second Ave, Unit 101wAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block3901
Lot1.10
QualifierC0110
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
30%
Improvement Value:$348,700
70%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,578+7.4%
2024$7,053+23.8%
2023$5,697+3.3%
2022$5,514-2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8370, Page 9035

Property Built

Built

Year Built: 1920