Skip to content

302 Eighth Avenue, Unit 3Asbury Park, NJ 07712

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block4305
Lot5.301
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,700
30%
Improvement Value:$582,800
70%
Total Assessment$832,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,912+12.6%
2024$11,471+23.8%
2023$9,268+4.3%
2022$8,883+32.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8841, Page 4848

Property Built

Built

Year Built: 1910