Skip to content

410 Eighth Avenue Unit B3Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.09
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
30%
Improvement Value:$132,400
70%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,602+17.7%
2024$2,211+23.7%
2023$1,787+2.4%
2022$1,745+13.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$875,000

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 9051, Page 5116

Property Built

Built

Year Built: 1960