Skip to content

410 Eighth Avenue Unit B4Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.10
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
30%
Improvement Value:$189,200
70%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+17.7%
2024$3,160+23.8%
2023$2,553+2.3%
2022$2,495+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 9051, Page 5116

Property Built

Built

Year Built: 1960