Skip to content

410 Eighth Avenue Unit B7Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.13
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
30%
Improvement Value:$170,500
70%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,351+17.7%
2024$2,848+23.8%
2023$2,300+2.3%
2022$2,249+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 9051, Page 5116

Property Built

Built

Year Built: 1960