Skip to content

410 Eighth Avenue Unit B6Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block3707
Lot1.12
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
30%
Improvement Value:$185,800
70%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,651+17.7%
2024$3,103+23.7%
2023$2,507+2.3%
2022$2,451+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft475DeedBook 9033, Page 9323Recorded8/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$11,000
DeedBook 5518, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1960