Skip to content

315-317 Eighth Ave Unt302Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block3705
Lot9.32
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
30%
Improvement Value:$185,200
70%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,639+17.7%
2024$3,092+23.8%
2023$2,498+2.3%
2022$2,441+13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft464DeedBook 9025, Page 5330Recorded7/17/2013

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 8268, Page 9748

Property Built

Built

Year Built: 1960