Skip to content

1615 Park Avenue Unit 2cAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 1995

Property Information

Block3707
Lot2.15
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
30%
Improvement Value:$318,600
70%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+18.5%
2024$5,311+31.0%
2023$4,056+11.0%
2022$3,653+10.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963