Skip to content

1615 Park Avenue Unit 6cAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block3707
Lot2.47
QualifierC0603
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
30%
Improvement Value:$359,300
70%
Total Assessment$513,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+17.7%
2024$6,274+29.2%
2023$4,857+10.3%
2022$4,402+9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 8835, Page 6242

Property Built

Built

Year Built: 1963