Skip to content

1615 Park Avenue Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block3707
Lot2.22
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,700
30%
Improvement Value:$349,300
70%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+17.7%
2024$6,097+29.2%
2023$4,721+10.3%
2022$4,279+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9223, Page 5917Recorded4/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$342,500
DeedBook 8574, Page 2386

Property Built

Built

Year Built: 1963