Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 5fAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block3606
Lot10.42
QualifierC0606
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
30%
Improvement Value:$353,300
70%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+9.5%
2024$6,945+16.2%
2023$5,974+15.4%
2022$5,179+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 8950, Page 2085Recorded5/22/2012

Property Sale

SaleMulti
$43,900
DeedBook 5999, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1960