Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3fAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block3606
Lot10.26
QualifierC0406
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
30%
Improvement Value:$337,200
70%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257+9.5%
2024$6,628+25.7%
2023$5,274+6.7%
2022$4,942+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 9399, Page 2412NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/25/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8163, Page 6023

Property Built

Built

Year Built: 1960