Skip to content

1615 Park Avenue Unit 6fAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block3707
Lot2.50
QualifierC0606
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
30%
Improvement Value:$392,100
70%
Total Assessment$560,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+17.7%
2024$6,846+33.1%
2023$5,144+10.3%
2022$4,662+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$556,000
Sq Ft960DeedBook 9654, Page 6459Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft960DeedBook 9365, Page 1570Recorded8/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 8791, Page 5180

Property Built

Built

Year Built: 1963