Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block3703
Lot5.101
QualifierC1201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
30%
Improvement Value:$345,500
70%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,097+12.6%
2024$6,305+17.3%
2023$5,377+5.3%
2022$5,105+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000
Sq Ft858DeedBook 9752, Page 3009Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft862DeedBook 9228, Page 4425Recorded5/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 8127, Page 7082

Property Built

Built

Year Built: 1955