Skip to content

1211 Grand Ave, Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block3503
Lot6.07
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage934
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,200
30%
Improvement Value:$399,400
70%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+10.5%
2024$7,778+18.4%
2023$6,570+6.3%
2022$6,179+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 9693, Page 3559Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$425,500

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 9426, Page 1562Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 9144, Page 9380Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 8947, Page 2732Recorded5/4/2012

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 8760, Page 1235

Property Built

Built

Year Built: 2006