Skip to content

902 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block402
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,700
65%
Improvement Value:$148,500
35%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+24.0%
2024$5,345+20.4%
2023$4,440+6.9%
2022$4,153+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8514, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1920