Skip to content

917-921 Memorial DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block402
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,400
61%
Improvement Value:$210,100
39%
Total Assessment$538,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+12.6%
2024$7,022+18.9%
2023$5,908+0.3%
2022$5,889+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8385, Page 6787

Property Built

Built

Year Built: 1984