Skip to content

809 Memorial DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1934

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block403
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
27%
Improvement Value:$497,300
73%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,652+5.3%
2024$9,163+11.3%
2023$8,235-1.9%
2022$8,395-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934