Skip to content

917 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block403
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
54%
Improvement Value:$207,300
46%
Total Assessment$455,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+5.3%
2024$6,250+11.3%
2023$5,617-1.9%
2022$5,727-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9366, Page 9966Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924