Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2114Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block4202
Lot1.03
QualifierC2114
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
10%
Improvement Value:$1,033,400
90%
Total Assessment$1,148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,611+1082.0%
2024$1,405+10.9%
2023$1,267+0.3%
2022$1,263+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 9152, Page 2661NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded2/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2009