Skip to content

521 Cookman Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 19, 2006

Property Information

Block3101
Lot7.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
30%
Improvement Value:$698,300
70%
Total Assessment$997,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,031+12.6%
2024$13,354+18.4%
2023$11,280+10.3%
2022$10,222+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 8558, Page 1144