Skip to content

601 Mattison Ave,Unit PhaAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block2509
Lot4.501
QualifierC0501
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,600
30%
Improvement Value:$792,300
70%
Total Assessment$1,131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,988+12.6%
2024$14,203+13.0%
2023$12,567+2.3%
2022$12,282+901.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9215, Page 4742NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$565,000
DeedBook 8818, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2009