Skip to content

321 Sunset Avenue Unit P1Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block3606
Lot10.45
QualifierC0701
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
30%
Improvement Value:$617,500
70%
Total Assessment$882,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,292+9.5%
2024$12,139+18.4%
2023$10,253+15.4%
2022$8,888+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5926, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1960