Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2410Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block4202
Lot4.23
QualifierC2410
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
10%
Improvement Value:$788,900
90%
Total Assessment$876,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,207+1076.7%
2024$1,122+11.0%
2023$1,011+0.3%
2022$1,008+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9210, Page 7170NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$418,500

From:

To:

DeedBook 8951, Page 8087NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 2009