Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2513Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block4202
Lot5.14
QualifierC2513
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
10%
Improvement Value:$663,600
90%
Total Assessment$737,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+1026.3%
2024$986+10.9%
2023$890+0.3%
2022$887-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 9135, Page 6242Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009