Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2611Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block4202
Lot6.13
QualifierC2611
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
10%
Improvement Value:$746,400
90%
Total Assessment$829,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495+1025.6%
2024$1,110+11.0%
2023$1,000+0.3%
2022$997+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9053, Page 3149NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009