Skip to content

302 Eighth Avenue, Unit 2Asbury Park, NJ 07712

Built 1910

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block4305
Lot5.201
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
30%
Improvement Value:$570,400
70%
Total Assessment$814,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+12.6%
2024$11,227+23.8%
2023$9,071+4.3%
2022$8,694+33.1%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9677, Page 4035Recorded2/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8759, Page 6994

Property Built

Built

Year Built: 1910