Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 401Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block3603
Lot16.10
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,300
30%
Improvement Value:$593,400
70%
Total Assessment$847,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,148+10.5%
2024$11,896+28.4%
2023$9,264+4.3%
2022$8,880+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft1,250DeedBook 9621, Page 2351Recorded10/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920