Skip to content

1005 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$144,230
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block504
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
44%
Improvement Value:$248,800
56%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+5.5%
2024$6,424+22.2%
2023$5,257+10.2%
2022$4,769+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$144,230

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 9242, Page 8695NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5875, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1920