Skip to content

1038 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block601
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
45%
Improvement Value:$239,300
55%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+19.4%
2024$5,566+30.6%
2023$4,263+9.4%
2022$3,898+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9512, Page 5178Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$241,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9385, Page 7826Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 8808, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920