Skip to content

1026 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$731,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block601
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
32%
Improvement Value:$484,000
68%
Total Assessment$711,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+1.6%
2024$10,892+17.8%
2023$9,245+11.2%
2022$8,313+18.6%
Property History

Property Sale

Sale
$731,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9561, Page 5389Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9342, Page 3194NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 9289, Page 1678NU CodePost-sale loss (19)Recorded5/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920