Skip to content

1010 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block601
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
46%
Improvement Value:$223,300
54%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+11.7%
2024$5,695+33.7%
2023$4,260+9.6%
2022$3,887+11.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 9057, Page 3030NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8651, Page 7354

Property Built

Built

Year Built: 1920