Skip to content

302 Langford StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$319,500
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block603
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,400
41%
Improvement Value:$332,100
59%
Total Assessment$559,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+6.7%
2024$7,750+21.4%
2023$6,385+26.2%
2022$5,057+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9307, Page 1507Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9174, Page 4283NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8362, Page 4973

Property Built

Built

Year Built: 1930