Skip to content

21 Avenue AAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
31%
Improvement Value:$229,800
69%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,159+9.8%
2024$4,700+27.0%
2023$3,700+13.0%
2022$3,276+13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9695, Page 8017Recorded7/16/2024

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 8453, Page 9392

Property Built

Built

Year Built: 1920