Skip to content

20 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2011

Last Sale Price
$171,900
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block801
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$101,800
84%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,927+3.6%
2024$1,860+9.9%
2023$1,692+6.3%
2022$1,592+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 8882, Page 9554

Property Built

Built

Year Built: 2011