Skip to content

28 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2023

Property Information

Block801
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,671
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
34%
Improvement Value:$246,500
66%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,735+2.0%
2024$5,623+35.1%
2023$4,162+15.9%
2022$3,589+12.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 9294, Page 5392Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930