Skip to content

18 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block902
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
31%
Improvement Value:$288,900
69%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+6.4%
2024$6,155+18.9%
2023$5,178+11.9%
2022$4,627+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9493, Page 7834Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 8830, Page 6064

Property Built

Built

Year Built: 1920