Skip to content

56 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block902
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
31%
Improvement Value:$238,800
69%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,390+9.7%
2024$4,912+33.8%
2023$3,672+10.8%
2022$3,314+11.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5777, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1920