Skip to content

12 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block903
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
41%
Improvement Value:$195,100
59%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,080+16.6%
2024$4,358+37.2%
2023$3,176+10.4%
2022$2,878+9.5%
Property History
Sales1Foreclosures1