Skip to content

18 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block903
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
35%
Improvement Value:$204,800
65%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+9.3%
2024$4,451+56.9%
2023$2,836+11.8%
2022$2,537+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,500

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9048, Page 9701NU CodePost-sale loss (19)Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930