Skip to content

14 W Garfield AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1905

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block107
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,100
79%
Improvement Value:$91,000
21%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,137+2.5%
2024$5,987-2.2%
2023$6,123-1.2%
2022$6,195+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,074DeedBook 8392, Page 1338Recorded8/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905