Skip to content

13 W Lincoln AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
51%
Improvement Value:$232,700
49%
Total Assessment$477,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,123+1.4%
2024$7,022+0.5%
2023$6,988-1.2%
2022$7,069+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 8084, Page 1486Recorded2/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 1905